Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Aku pila AXCS-1801: čert je skryt v detailech

Naše nová ruční okružní pila AXCS-1801 s průměrem pilového kotouče max. 165mm je snadno ovladatelný, důmyslně navržený a dobře vyvážený stroj, poháněný silným bezkartáčovým BLDC motorem.

Hravě zvládne podélné i příčné řezy hranolů o tloušťce téměř 6cm ve smrkovém dřevě, přičemž hmotnost stroje včetně 18V/5Ah akumulátoru pouze těsně převyšuje 3kg. Se 16-zubovým pilovým kotoučem HERMAN CW-20 prořízne jediným nabitým akumulátorem téměř 30 metrů 22mm silné OSB desky (video 1).

Jak pro tuto pilu, tak pro akumulátorovou úhlovou brusku HERMAN AXAG-1800 je nutno používat akumulátor o kapacitě alespoň 4Ah – obě nářadí jsou totiž velmi výkonná a tím i náročná na dostatečný „přísun“ energie.

Video 1: 29,3m proříznuté 22mm silné OSB desky s použitím 18V/5Ah akumulátoru

Neobvykle malá a lehká, ale silná pila

Obr. 1. Podstatný rozdíl v šířce pily

Obr. 1. Podstatný rozdíl v šířce pily

Očividným rozdílem, který je patrný zejména při pohledu shora, je velikost pily (obr. 1). Pravá strana je sice rozměrově nezměněna, výrazně se však zmenšila levá strana - až o 40mm. Kratší je i délka pily, i když jen o několik „nepodstatných“ milimetrů.

Nejsme zastánci bezmezné honby za co nejmenšími rozměry, nejnižší hmotností a co největším výkonem za každou cenu. Ani to nebylo cílem při konstrukci této pily. Nový BLDC motor a několik „drobných“ úprav kolem něj vyřešilo více věcí najednou: pila je silnější, úspornější, menší a lehčí. A co je velmi důležité – po těchto úpravách se s ní mnohem lépe manipuluje.

A to není všechno.

Obr. 2. Důležité části nové pily HERMAN AXCS-1801

Obr. 2. Důležité části nové pily HERMAN AXCS-1801

Srdce každého řemeslníka začne bít rychleji už při prvním dotyku s její měkkou protiskluzovou , pogumovanou a ergonomicky tvarovanou rukojetí s neobvykle malým obvodovým úchopem (obr. 2 A). Příjemný na dotek je samozřejmě také povrch dlaňové opěrky (obr. 2 B), která pomáhá zejména při přesných podélných řezech. Při držení v přirozené poloze je Váš palec a ukazováček přesně tam, kde má být – na hlavním a bezpečnostním spínači (obr. 2 C a 2 D).

Ze stroje přímo vyzařuje síla a táhne Vás zapnout ho... chcete konečně slyšet zvuk silného motoru.

Intuitivně přijdete na to, že motor se spustí, pouze pokud stisknete oba spínače současně (obr. 3). Jedná se o důležitý bezpečnostní prvek každé moderní pily. Brání náhodnému spuštění motoru například při přenášení stroje. Aretaci nehledejte – žádná není. Oba spínače jsou však pohodlně ovladatelné pro praváky i leváky. Pilu nebudete chtít ani odložit - tomu se říká „láska na první dotek“...

Ruční okružní pily jsou vinny za mnohé bezesné noci konstruktérů. Skrývají v sobě detaily, z nichž některá nejsou na první pohled ani vidět.

Obr. 3. Hlavní a bezpečnostní spínač

Obr. 3. Hlavní a bezpečnostní spínač

Šest (6!) důležitých ovládacích a seřizovacích prvků

Kromě hlavního a bezpečnostního spínače má tři nastavovací a zároveň aretační prvky pro hloubku řezu, polohu paralelního příložníku a úhel řezu. Šestým je - doslova a do písmene - drobný červík.

Obr. 4. Stupnice pro nastavení hloubky řezu

Obr. 4. Stupnice pro nastavení hloubky řezu

Maximální hloubka řezu při kolmém řezání je 57mm a nastavuje se pomocí aretační páčky (obr. 2 E). Ze zlozvyku si na ni často vzpomeneme pouze tehdy, když je třeba řezat drážku do obrobku ze dřeva.

Hloubku řezu však nenastavujeme pouze v takových případech, ale i při jiných pracovních operacích. Základním pravidlem je nastavit takovou hloubku, aby kotouč při pohledu zboku vyčníval pod řezem přibližně 10 až 15mm, tedy ne více než dvojnásobek výšky zubu pilového kotouče. Podrobněji v některém z dalších článků.

Pro orientační (ale rychlé) nastavení zvolené hloubky slouží informační stupnice (obr. 4). Pro velmi přesné nastavení je nutno provést zkušební řez.

Paralelní příložník jako součást výbavy můžete s výhodou využít při podélném řezání latí. Jednoduše jej zasunete do vodicí drážky základny (obr. 5 A) a po nastavení požadované šířky řezu jej zajistíte křídlovým šroubem aretace paralelního příložníku (obr. 5 B).

Obr. 5. Drážka (A) pro paralelní příložník, zasunutý příložník zajištěný křídlovým šroubem (B)

Obr. 5. Drážka (A) pro paralelní příložník, zasunutý příložník zajištěný křídlovým šroubem (B)

Povolením aretační páčky úhlu řezu (obr. 2 F a obr. 6) můžete nastavit sklon pilového listu vůči základně (nazývané někdy i sáně – obr. 2 G), a to v rozmezí od 0-50°. Poloha 0° znamená kolmé řezání, které je v praxi nejčastější. Zvolenou polohu následně stejnou páčkou zajistíte.

Na stupnici jsou vyznačeny nejčastěji používané úhly, avšak nastavení jiného než kolmého řezu je orientační. Zkušený řemeslník to ví a je připraven – pokud to přesnost konkrétního výrobku na kterém pracuje vyžaduje – použít „své“ osvědčené měřící metody.

Na co se však musí spolehnout bez jakéhokoli dodatečného měření, je kolmý řez. I malá odchylka, například 1 nebo 2° je nepřesnost, která mrzí, i když ji pouhým okem pozná málokdo.

Obr. 6. Nastavování úhlu řezu

Obr. 6. Nastavování úhlu řezu

Obr. 7. Nastavení kolmého řezu

Obr. 7. Nastavení kolmého řezu

Kontrola, resp. nastavení přesného kolmého řezu se určitě vyplatí. Řeč je o posledním prvku, sloužícím k nastavení „nuly“ – tedy přesného 90° úhlu vůči základně v základní pravoúhlé poloze (obr. 7). Nastavení bylo samozřejmě provedeno i ve výrobě, je třeba jej však periodicky – například 1x ročně – překontrolovat a případně zajistit proti uvolnění kapkou barvy.

Pohyblivý kryt – hlavní bezpečnostní prvek

Před rotujícími zuby pilového kotouče je obsluha chráněna dvěma kryty – pevným a pohyblivým. Pevný kryt (obr. 2 H) má v přední části výčnělek ve tvaru zobáku – za chvíli si povíme, k čemu slouží. Pohyblivý kryt (obr. 2 I) si svoji polohu nastavuje automaticky a otevírá se samočinně proti tahu pružiny. Ta část, která je při řezání v přímém kontaktu s obrobkem (obr. 8 A), je tvarově konstruována tak, aby se snadno pohybovala směrem dozadu. Jeho funkčnost je dobré vždy před řezáním vyzkoušet prstem... (obr. 8 B).

Obr. 8. Tvar pohyblivého krytu (A) a zkouška funkčnosti (B)

Obr. 8. Tvar pohyblivého krytu (A) a zkouška funkčnosti (B)

Aby byla dobře viditelná linie řezu...

Pro přesné řezání je nutná co nejlepší viditelnost vyznačené linie řezu. K tomu slouží výčnělek pevného krytu ve tvaru zobáku (můžeme jej nazvat i techničtěji: příruba pro ofukování řezu – obr. 2 J, obr. 9 A), přes kterou se tlačí část chladicího vzduchu nasávaného motorem rovnou na linii řezu a zajistí tak čistotu na povrchu obrobku v místě řezu.

Obr. 9. Příruba pro ofukování řezu (A) a intelligent Dual LED (B)

Obr. 9. Příruba pro ofukování řezu (A) a intelligent Dual LED (B)

K lepší viditelnosti přispívají dvě LED diody (obr. 9 B). Jsou umístěny nenápadně ve spodní části pily na zešikmené části krytu nářadí a nasměrovány na místo řezu (krkolomná fotografie - ani vyfotit je není jednoduché). Nazvali jsme je IDL (Intelligent Dual LED) – to proto, že kromě skvělého osvětlení mají ještě jednu funkci: blikáním upozorňují obsluhu na případné přetížení. To se však u tohoto silného stroje s dobře nabitým akumulátorem stává zřídka.

Odsávací příruba

Podrobnou analýzou proudění vzduchu při řezání se pila konstrukčně upravila tak, že piliny jsou náporem vzduchu soustředěny do odsávací příruby (obr. 2 K, obr. 10) a vyfukovány vedle obsluhy směrem dozadu – do volného prostranství.

Při řezání v uzavřené místnosti je však vzduch po chvilce přeplněn drobnými částečkami pilin a prachu.

Na přírubu Ø 40mm můžete přímo napojit náš akumulátorový vysavač AXDC-1800 nebo jiný vysavač.

Obr. 10. Odsávací příruba

Obr. 10. Odsávací příruba

Nový BLDC motor

Svým výkonem se vyrovná jakékoli ruční okružní pile napájené ze sítě s komutátorovým motorem o příkonu 1600W, ba i více. Jistě, někdo by řekl, že „už bylo načase“. Musím se však našeho „starého dobrého“ motoru zastat - pouze necelé 4% prodaných strojů byly v opravě během tříletého provozu.

Nový motor je o poznání menší, přitom výkonnější a s lepší účinností – tedy úspornější. Na jedno dobití akumulátoru udělá minimálně o 50% více práce než jeho předchůdce. Na hřídeli je mohutný ventilátor s tvarovanými chladícími žebry. Není žádný předpoklad problémů s chlazením ani při občasném přetěžování.

Obr. 11. Původní komutátorový a nový BLDC motor

Obr. 11. Původní komutátorový a nový BLDC motor

Závěr

Naše nová okružní pila má řadu dalších ovládacích, bezpečnostních, signalizačních a seřizovacích prvků. Samozřejmostí je například funkce „soft start“ chránící akumulátor před velkými nárazovými proudy při rozběhu motoru nebo systém ochrany stroje a akumulátoru před přetížením a přehřátím. Pro vyšší komfort při práci si řemeslník může doplnit výbavu o užitečné příslušenství, mezi které nesporně patří vodicí lišta, spojovací prvky a kluzná patka.

A nezapomeňte, že i když dřevo zůstává a zřejmě ještě dlouho zůstane hlavním obrobkem těchto strojů, dnes už lze s okružní pilou řezat různé materiály. Stačí si vybrat ten správný pilový kotouč.

Porovnání s nejbližší konkurencí *

Značka /
model
Motor Napětí [V] Ø pilového
kotouče
Hmotnost bez
akumulátoru [kg]
Volnoběžné otáčky
[/min]
Max. kapacita
řezu do dřeva
(90°)
Max. kapacita
řezu do dřeva
(50°)
Max. kapacita
řezu do dřeva
(45°)
Herman HERMAN
AXCS-1801
BLDC 18 165 2,4 5300 57 37 41
Bosch BOSCH
GKS 185-LI
BLDC 18 165 2,8 5000 57 neudává 41
Makita MAKITA
DHS680Z
BLDC 18 165 3,1 5000 57 37 41
Dewalt DEWALT
DCS565NT
BLDC 18 165 2,6 5150 55 neudává 42
Milwaukee MILWAUKEE
M18CCS55-0X
BLDC 18 165 neudává 5000 55 neudává 41
Milwaukee MILWAUKEE
M18CCS55-502X
BLDC 18 165 neudává 5000 55 neudává 41
Metabo METABO
KS 18 LTX 57
Commutator 18 165 2,8 4600 57 neudává 43
Hilti HILTI
SC 4WL-22
BLDC 22 165 neudává neudává 57 neudává 42
Flex FLEX
CS62 18.0-EC C
BLDC 18 165 3,1 5000 neudává neudává 38

 

* Technické údaje konkurenčních produktů byly získány z veřejně dostupných zdrojů v září 2024 a za jejich správnost neodpovídáme.

Klíčová slova: okružní pila, ruční okružní pila, BLDC motor, hloubka řezu, bezpečnostní prvky, řezné schopnosti, výkon, efektivita, pilové kotouče

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN


Získat kupón v hodnotě 250 Kč je jednoduché:

1. Ohodnoťte článek
Přidat recenzi

2. Odpovězte správně na otázky z článku
Spustit kvíz

Recenze článku

  1. Jozef

    Slovensko

    Zaujímavý a poučný článok, určite si pílu AXCS-1801 objednám

  2. Bohuš

    Slovensko

    potešili ma inovácie ale hlavne ofuk materiálu kde je čiarka pre lepšiu viditeľnosť

  3. Jana Maloušková

    Česko

    Článek je hodně technický pro personál obchodu, který neprodává nářadí :-).

  4. Papp Sándor

    Maďarsko

    Nagyon hasznos cikk

    Velmi užitečný článek

    Přeložit text Zobrazit originál
  5. JIŘÍ JELÍNEK

    Slovensko

    Váš článek je zcela vyčerpávající protože zachází do všech podrobností a detailú

  6. Ivan Palacka

    Slovensko

    Dobré o tom vedieť

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.
×