Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Jak vznikl název "karbobruska"

Jak vznikl název "karbobruska"

Úhlovou brusku zná každý konstruktér, strojník nebo kutil. Často mu slangově říkáme "karbobruska". Přemýšleli jste někdy, odkud tento termín pochází?

Při pátrání po původu tohoto termínu se na chvíli přeneseme do historie, na konec devatenáctého století, kdy to všechno "karbo" začalo. V roce 1891 vynalezl americký chemik Edward Goodrich Acheson (1856-1931) takzvaný Achesonův proces, který se dodnes používá k výrobě karbidu křemíku (známého jako CARBORUNDUM), a nechal si tento vynález patentovat. Tento patent byl následně zakoupen pro Evropu a v roce 1893 byla na území dnešní České republiky v Benátkách nad Jizerou založena společnost CARBORUNDUM-WERKE. O několik let později, v roce 1897, byl vyroben první umělý korund - CARBORUNDUM ELECTRITE, který je dodnes základem pro výrobu brusných nástrojů. První brusné nástroje - tzv. "karbidové kotouče" - se zpočátku vyráběly pouze jako nízkootáčkové brusné kotouče. Teprve později, v 50. letech 20. století, se zrodila první úhlová bruska. Vysoké otáčky, při kterých bruska pracuje, vyžadují, aby byly nástroje z bezpečnostních důvodů vyztuženy skleněnými mřížkami. Ale to je jiný příběh...

Zde někde se zrodil název "karbobruska" - bruska, která jako nástroj používá "karbidové kotouče", tj. dnešní brusné řezné a brusné nástroje.


Recenze článku Přidat recenzi

  1. Luboš Kondrat

    Článek je zajímavý, budu mít 60 let a nikdy jsem to nevěděl ani neslyšel. Člověk se celý život učí. Děkuji.

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.