Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Nejčastější příčiny poruch 18V akumulátorových šroubováků

Používáním jakéhokoli nářadí dochází k opotřebování jeho jednotlivých částí. V tomto článku vám přiblížíme nejčastější problémy, se kterými se můžete setkat při používání vrtacího akumulátorového šroubováku.

Obr. 1. Šroubovák v řezu: sklíčidlo (1), spínač (2), motor (3), převodovka (4), elektronika (5), akumulátor (6)

Obr. 1. Šroubovák v řezu: sklíčidlo (1), spínač (2), motor (3), převodovka (4), elektronika (5), akumulátor (6)

Akumulátorový šroubovák je kompaktní, lehké a přenosné nářadí a lze jej použít při široké škále prací, od drobných úkolů, jako montáž skříněk až po větší projekty, jako jsou pokrývačské práce, stavby altánů a pod. Jeho hlavní výhodou je komfort při práci díky absenci přívodního kabelu.

Graf 1. Statistika poruchovosti jednotlivých dílů u akumulátorových šroubováků za období jednoho roku

Graf 1. Statistika poruchovosti jednotlivých dílů u akumulátorových šroubováků za období jednoho roku

Procento poruchovosti jednotlivých dílů (graf 1) u různých typů akumulátorových šroubováků se může mírně lišit, ale nejčastěji vyměněné náhradní díly se opakují u všech z nich. Podívejme se blíže na šest klíčových komponent.

Sklíčidlo

Sklíčidlo slouží k upnutí nástroje v nářadí. Dnes je u akumulátorových šroubováků standardem používí tzn. rychloupínacích sklíčidel, která upnou nástroj do čelistí bez potřeby klíče. Nedostatečným dotažením sklíčidla dochází k přetáčení nástroje a opotřebení upínacích čelistí (obr.2). Poškození sklíčidla předejdete, pokud budete používat vhodné nástroje - s oválnou stopkou nebo šestihrannou stopkou. Používáním nevhodných nástrojů může dojít k posunutí čelistí vůči sobě. Posunutí čelistí může být způsobeno i pádem nářadí na sklíčidlo, nárazem do obráběného materiálu nebo přeskočením mechanismu sklíčidla. Při práci dávejte pozor, aby sklíčidlo při vrtání nenarazilo prudce do obráběného materiálu, a tím nedošlo k poškození jeho pouzdra. Sklíčidlo udržujte v čistém stavu a pravidelně mažte.

Obr. 2. Poškozená sklíčidla

Obr. 2. Poškozená sklíčidla

Převodovka

Obr. 3. Poškození ozubení v převodovce motoru

Obr. 3. Poškození ozubení v převodovce motoru

Příčinou poškození převodovky (obr.3) může být zejména přepínání rychlostí za chodu nebo náhlé zaseknutí nástroje v opracovávaném obrobku. Té první předejdete snadno - počkejte, až motor zastane. Nikdy nepřepínejte rychlosti (převodových stupňů) za chodu nářadí! Většina profesionálních šroubováků má rychlobrzdu. Nemusíte tedy dlouho čekat – motor zastane obvykle do dvou vteřin. Náhlé zaseknutí nástroje v obrobku se často stává zejména při vrtání do kovových profilů. I méně zkušený pracovník však musí „cítit“ (a také slyšet!), že se blíží čas, kdy je třeba povolit v přítlaku... A když se to přece jen stane, nářadí vypněte a nástroj opatrně uvolněte z materiálu. Vyhnete se tím poškození ozubení převodovky.

Spínač

Znečištěný spínač (obr.4) je nejčastější příčinou nepravidelného chodu motoru. Spínač umožňuje ovládání a obsluhu nářadí.

U některých nářadí je spínač nedílnou součástí elektroniky a jeho výměna se tím prodražuje.

Pravidelným čištěním pomocí stlačeného vzduchu a použitím spreje na kontakty můžeme předejít jeho poškození.

Obr. 4. Znečištěný spínač

Obr. 4. Znečištěný spínač

Motor

Obr. 5. Shořený motor

Obr. 5. Shořený motor

V akumulátorovém nářadí se používají stejnosměrné komutátorové a bezkartáčové motory. Většina případů poškození motoru (obr.5) připadá na přetěžování nářadí, práci bez přestávek nebo vniknutí nečistot do nářadí přes ventilační otvory. Všechny tyto aspekty výrazně zvyšují teplotu motoru, resp. neumožňují jeho dostatečné chlazení. Motor takového šroubováku se snadno zahřeje na teplotu, při které může dojít k tavení izolace vinutí, což je často cítit (zápach) nebo i vidět (kouř) a má snížený výkon. Kouř z nářadí signalizuje vždy vážný problém. Při práci nářadí nikdy nezatěžujte natolik, že dojde ke snížení jmenovitých otáček. Dostatečné jmenovité otáčky jsou potřebné k efektivnímu chlazení motoru.

Více o poruchách bezkartáčových motorů a poruchách uhlíkových (komutátorových) motorů se dočtete v předchozích článcích.

Elektronika

Elektronika je srdcem nářadí. Spojuje motor přes spínač až ke zdroji napětí (akumulátoru), slouží ke sledování stavu akumulátoru před i během práce.

Sleduje napětí akumulátoru, teplotu, dodávaný proud a regulaci procházejícího proudu přes cívky motoru.

Při přetížení nářadí se proud zvyšuje, což má za následek zvýšení teploty až shoření motoru nebo elektroniky (obr.6).

Obr. 6. Shořelá elektronika

Obr. 6. Shořelá elektronika

Akumulátory

Akumulátory je třeba udržovat stejně čisté jako ostatní části šroubováku. Abyste předešli předčasnému poškození, dodržujte alespoň následující zásady:

 • Akumulátory nabíjejte při pokojové teplotě. Nabíjení při teplotách pod -10°C nebo nad 50°C může způsobit trvalé poškození akumulátoru. Pokud je akumulátor horký, nechte jej chladnout v suché a větrané místnosti, dokud nedosáhne pokojové teploty.
 • Předcházejte úplnému vybití akumulátorů až na úroveň, kdy nářadí přestane pracovat. Může to způsobit trvalé poškození a akumulátor již nebude možné zcela nabít.
 • Akumulátory skladujte na suchém a chladném místě. Neuskladňujte je ve vybitém stavu. U takto uskladněných akumulátorů může nastat ztráta kapacity nebo až jejich nevratné poškození.

Závěr

Nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům s akumulátorovým nářadím, je řádně o něj pečovat a provádět jeho pravidelnou údržbu podle doporučení výrobce. Pro dosažení optimálního výkonu se ujistěte, že používáte pouze kompatibilní příslušenství a zdroje energie. Nářadí s příslušenstvím skladujte v suchém a bezprašném prostředí.

Klíčová slova: vrtací šroubovák, aku utahovačka, aku vrtačka, příklepové šroubováky, bezkartáčový motor, akumulátor 18V, technické poradenství, oprava šroubováku, vrtání, šroubování, vrtáky do kovu, vrtáky do dřeva, šrouby, šroubovací nástavce

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN


Recenze článku Přidat recenzi

 1. Radim Puda

  Opět fundovaný článek se spoustou přínosných informací k využití.
  Děkuji,
  R.P.

 2. Za prodejnu Renáta Sliwková

  Jako vždy článek je pro mně, pro ženu přínosem.

 3. Zdeněk Vokolek

  Opravdu do detailu vysvětlené-to musí pochopit každý. Super !

Další články

Flexa nebo flexka?

Pravděpodobně nejrozšířenější elektrické ruční nářadí – úhlová bruska, se familiárně nazývá různými jmény. Odkud pochází zažitý výraz flexa nebo flexka?

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.