Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Proč nejsou vrtačky vhodné jako míchadla směsí

Dávno jsou pryč časy, kdy základním a nejdůležitějším strojem na stavbě byla klasická míchačka. Jedna rychlost míchání pro všechny materiály. Všechny dva: beton a maltu - a přesto ty stavby stojí dodnes.

Dobře si pamatuji, jak jednou z hlavních přípravných prací při stavbě domu bylo například hašení vápna - v principu nebezpečný proces. Stavaři ho volají „mokré hašení“.

Při reakci oxidu vápenatého s vodou se uvolňuje velké množství tepla. Aby teplota nepřekročila 100°C, bylo potřeba přidat dostatečné množství vody – 2 až 3krát více než páleného vápna. A musela se dodržovat přísná bezpečnostní opatření – vhodné oblečení a obuv, rukavice, brýle nebo ochranný štít byly nezbytností (obr. 1).

Šlo v principu o chemickou reakci oxidu vápenatého (pálené vápno) a vody. Takto vyhasené vápno – vápenná kaše – se před použitím muselo nechat určitou dobu odležet – alespoň do té doby, než vychladlo.

Obr. 1. Svépomocné hašení vápna

Obr. 1. Svépomocné hašení vápna

Používalo se na bělení stěn a stropů v domech, ve sklepech nebo užitkových budovách (stodoly, stáje apod.), kde se to dělalo každý rok – většinou na jaře. Dřevěné konstrukce po takovém ošetření lépe odolávaly hmyzu a plísním, bílá barva rozzářila interiér a dodala mu elegantní, světlý vzhled. Zahrádkáři používali tuto levnou hmotu na ochranu stromů a odkyselení záhonů s ovocem a zeleninou. Vápno patří bezpochyby mezi nejstarší a nejzajímavější chemické sloučeniny, které lidstvo zná.

Na stavbách se vykopaly jámy o velikosti několika metrů - v nich se připravila hašením vápenná kaše často na celou stavbu. Z těch jam šel strach - kdo do nich spadl, bez cizí pomoci se odtud živ nedostal. Téměř před sto lety bylo například ve vládním nařízení ze dne 26. března 1931 (!!) o ochraně zdraví a života dělníků na stavbách v § 18 napsáno: „...jámy na vápno ať jsou bezpečně přikryty, nebo nelze-li je zakrýt, ať jsou pevným zábradlím ohrazeny, aby osoby nemohly do nich spadnout“

Obr. 2. Různé druhy stavebních směsí

Obr. 2. Různé druhy stavebních směsí

V současnosti se za mokra hasí vápno pouze ve vápenkách a vápenná kaše se prodává v různých spotřebitelských baleních.

Nové technologie ve stavebnictví však vyvolaly v posledních letech potřebu výkonných přenosných míchadel, se kterými lze přímo na staveništi připravovat značná množství maltových směsí, vnějších i strukturovaných omítek, tmelů, lepidel, fasádních i disperzních barev, nátěrových hmot a pod. (obr. 2).

Zpočátku používané jednoduché míchací metly, upnuté do elektrické vrtačky, nestačí na hutné směsi - zkuste pomíchat například 50kg vysoce viskózní betonové nebo maltové hmoty vrtačkou s příkonem 600W...

Ale nejde přitom jen o jejich konstrukci z pohledu výkonnosti motoru a převodovky, které nejsou stavěny pro takové zatížení – jedná se například i o otáčky vřetena těchto strojů. Pro míchání hmot se totiž používají nižší otáčky, než jaké mají běžné vrtačky. A i když mají zabudovanou plynulou regulaci a mohli byste se do požadovaných otáček trefit, očekávaného výkonu nikdy nedosáhnou – zejména pokud je regulace otáček řešena elektronicky – což je dnes u vrtaček běžné.

Často vidíme, jak se mísí směsi takovým elektrickým nářadím, které je právě po ruce, a to nejen vrtačkami, ale i akumulátorovými šroubováky. Do sklíčidla se upne nástroj, který se sice podobá míchací metle, ale jde o provizorium, které možná má šanci na úspěch v domácích podmínkách pro míchání hmot nízké viskozity, zvláště pokud nároky na kvalitu promíchání komponent nejsou vysoké (obr. 3).

Obr. 3. Vrtačky a šroubováky nejsou určeny k míchání směsí

Obr. 3. Vrtačky a šroubováky nejsou určeny k míchání směsí

Nejlepších výsledků se dosahuje speciálními míchadly, navrženými a vyrobenými pro tento účel.

Konstrukce míchadel

Některá míchadla – zejména ta s pohonnou jednotkou s příkonem od 700 do 1000W a s hmotností od 3 do 5kg – se na vrtačky podobají i vzhledem. Všimněme si údaje o příkonu a hmotnosti – vrtačky s takovým příkonem se považují za „silná“ a míchadla za „slabá“, hmotnost 3-5kg je u vrtaček považována za příliš vysokou a u míchadla jde o lehký stroj. Přesto lze říci, že pohonná jednotka malých jednorychlostních míchadel je odvozena od jednorychlostní vrtačky. Jiná je pouze převodovka – obvykle se otáčky vřetena pohybují od 250 do 900 ot./min.

Míchadla s vyššími příkony mají obzvláště silně dimenzovaná ložiska a převodovku s jedním nebo dvěma převodovými stupni.

Obr. 4. Výměna míchací metly pomocí dvou vidlicových klíčů

Obr. 4. Výměna míchací metly pomocí dvou
vidlicových klíčů

Větší reakční sílu vyvolanou točivým momentem obsluha těžko zvládne jen s pomocí rukojeti a přídavného držadla tak, jak to je řešeno u vrtaček. Míchadla mají proto velké boční rukojeti, které usnadňují ovládání stroje a zároveň jej chrání před poškozením při pádu nebo během přepravy.

Uchycení míchací metly je ve většině případů řešeno jednoduše - tyč (stopka) metly se našroubuje na závitové osazení M14 konce vřetena a zajistí se dotažením. Dva vidlicové klíče pro výměnu metly naleznete ve výbavě každé míchací metly (obr. 4). Tím, že se vřeteno otáčí stále doprava, míchací metla se nemá jak uvolnit. Samozřejmě jsou i rychloupínací systémy, které ušetří při výměně míchací metly obsluze pár vteřin, možná i minutu – dvě. Ale řekněte mi – jak často měníte metlu během dne? Ani jednou?

Míchání velkých dávek usnadňují přenosné či pojízdné stojany, ve kterých se ani nejtěžší míchadla s párem metel nemusí při míchání držet, takže obsluha se může věnovat jiným činnostem, například přípravě a dávkování složek směsi.

Pro nejintenzivnější promíchávání vícesložkových směsí se používají míchadla s párem protiběžných míchacích metel. Pracovní pole obou metel se protínají, což zkracuje dobu míchání o polovinu v porovnání s jednovřetenovými míchadly.

Míchadla, která zvládnou míchání vysoce viskózních hmot a jsou určena pro každodenní práci na stavbách, mají mít několik důležitých konstrukčních prvků: pohonnou jednotku dostatečného výkonu, adekvátně dimenzovanou převodovku, kvalitní ložiska a pevné rukojeti s ergonomicky rozmístěnými ovládacími prvky. Přesně takové je naše nové míchadlo směsí, které nahrazuje předchozí model HERMAN RX-1700.

Míchadlo HERMAN BXR-10

I když jsou míchadla konstrukčně jednoduché stroje, to naše má kromě výše uvedených nutných prvků i několik užitečných vychytávek. Samotný motor (obr. 5 A) o příkonu 1600W má 21.900 ot./min., které jsou redukovány až na 300 ot./min. – jde tedy o převod 73:1. Jedná se o velmi velký redukční poměr pro vysokou zatížitelnost míchací metly. Míchadlo má tím pádem silný točivý moment, jaký vyžadují husté směsi s vysokou viskozitou. Převodovka je dvourychlostní, s mechanickým přepínačem převodů (obr. 5 B), robustní konstrukce z kvalitních materiálů na bázi ocelových slitin.

Tomu odpovídá i celková hmotnost stroje – bez míchací metly váží 8kg. Trochu hmotnosti se ušetřilo u převodové skříně – ocelové převody (obr. 5 C) jsou umístěny v bloku z hliníkové slitiny (obr. 5 D).

Obr. 5. Hlavní části míchadla BXR-10 , vpravo motor v řezu

Obr. 5. Hlavní části míchadla BXR-10 , vpravo motor v řezu

Dvě velké, ergonomicky tvarované boční rukojeti (obr. 5 E), umístěné na kovové konstrukci usnadňují udržení značného reakčního momentu při spouštění stroje a manipulaci s míchadlem v míchací nádobě. Díky hmotnosti stroje se míchadlo i při hustých směsích noří do míchané hmoty a není třeba jej tlačit silou.

V pravé rukojeti je zabudován síťový spínač s aretací (obr. 5 F). Spínač můžete intuitivně ovládat ukazováčkem a aretaci palcem pravé ruky – v případě potřeby není nutné při práci přidržovat síťový spínač v zapnuté poloze.

V levé rukojeti je otočný ovladač pro elektronickou předvolbu rychlosti (obr. 5 G) – funkce „VARIABLE SPEED“. V rámci zvoleného převodového stupně si můžete nastavit otáčky vřetena podle potřeby, a to od 150 do 300 ot./min. (při 1. stupni), nebo 300 až 650 (při 2. stupni).

Kromě toho má náš stroj ještě tři „vylepšení“ – jedno pro pohodlí, druhé pro bezpečnost a třetí pro životnost.

K pohodlí obsluhy přispívá funkce "SOFT START". Zajišťuje plynulý, měkký rozběh motoru – usnadňuje zejména začátek míchání, kdy jsou jednotlivé komponenty ještě odděleny. V případě míchání řídkých směsí minimalizuje jejich vystříknutí z míchací nádoby při zapnutí stroje.

Funkce "RESTART PROTECTION" je ochranou proti opětovnému spuštění motoru po obnovení dodávky elektrické energie. Představte si, že během míchání dojde k přerušení dodávky elektrické energie a Váš pracovník nechá míchadlo opřené v nádobě s aktivovanou aretací... odejde na cigaretku... a zapnou proud..."

Funkce "OVERLOAD PROTECTION" ochrání Váš motor před přetížením. Pokud se Vám přece jen podaří motor s příkonem 1600W a s převodem 73:1 přetížit, přeruší napájení motoru. Ochranný systém zaregistruje výrazně snížené otáčky vlivem přetížení během provozu.

A ještě pár slov k síťové šňůře. Ta naše má boční vývod z pravé rukojeti – aby nepřekážela při práci a snížilo se riziko jejího poškození. Je dlouhá 4m, což je dostatečné pro pohodlnou práci, je-li v blízkosti zásuvka.

Závěr

Video: HERMAN BXR-10

Otáčky a kroutící momenty našeho míchadla HERMAN BXR-10 (video) odpovídají optimálním míchacím rychlostem zejména vzhledem k obvyklým druhům zpracovávaných směsí. Umožňuje použití míchací metly o průměru do 140mm, v případě míchání řídkých hmot je maximální přípustný průměr metly 160mm.

Stroj je dimenzován s ohledem na nejrozšířenější dávkování zpracovávaných směsí, obvykle 5-10kg při lepidlech, barvách a lacích, 15-25kg u maltových směsí, omítek a betonu, a 30-60kg u vyrovnávacích směsí a velmi řídkých nátěrových hmot - v takovém případě lze míchat i více než 90kg hmoty.

Pro důkladné promíchání je nutno použít vhodnou míchací metlu a volit otáčky stroje v souladu s doporučeními výrobců stavebních směsí – ale o tom si povíme více příště.

Porovnání s nejbližší konkurencí *

Značka /
model
Motor Jmenovitý příkon
[W]
Upínání nástroje Volnoběžné otáčky
[/min]
Hmotnost
(podľa EPTA 01/2003)
[kg]
Obsah balení
HERMAN
BXR-10
commutator 1600 M14 150-300/300-650 8,0 míchací metla
Ø140mm
Bosch
GRW 18-2 E
PROFESSIONAL
commutator 1600 M14 450/1050 7,2 míchací metla
Ø160mm
Bosch
GRW 140
PROFESSIONAL
commutator 1400 M14 480/750 4,2 neudává
Dewalt
FME190-QS
commutator 1600 M14 180-460/300-750 5,1 míchací metla
Ø140mm
Flex
MXE 1602
commutator 1600 M14 1. stupeň 0-210/325/530
2. stupeň 0-320/490/780
5,0 míchací metla
Ø160mm
Makita
UT1600
commutator 1600 M14 0-440 / 0-1000 7,1 neudává
Metabo
RWEV 1600-2
commutator 1600 M14 0-300 / 0-650 4,5 míchací metla
Ø160mm

 

* Technické údaje konkurenčních produktů byly získány z veřejně dostupných zdrojů v únoru 2025 a za jejich správnost neodpovídáme.

Klíčová slova: míchání směsi, míchadla směsí, míchadlo, vrtačka, stavební směsi

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://www.stavarna.com/download2/633_2457_cs_11_pojiva_-_vapno.pdf
Jozef Hlavaj (staviteľ): O murárskom remesle (Bratislava, 1943)
Jan Tuma: Elektronářadí (Praha 2003, ISBN 80-7249-148-2)
https://wiki.opensourceecology.org/wiki/Lime


Recenze článku

  1. Petr Šindelář

    Česko

    Zajímavé info o míchání směsí a vlivu klavíry míchadla a stroje . Jde o důležité informace na které je třeba dát pozor při mulčování směsí. Je pravdou že používám míchadlo na směsi a ne jen vrtačku či aku vrtačku.

Další články

HERMAN - Slovenská značka světové kvality

Historie společnosti Herman Slovakia Production s.r.o. se začala psát před 30 lety. Její zaměření však bylo úplně jiné, než jej známe dnes. V roce 1992 ve skromných prostorách zahájila firma prodej elektrotechnických součástek, kterých byl v té době na trhu nedostatek.

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.
×