Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Magnetizér bitů HERMAN SM-20: drobnost k nezaplacení

Držáky bitů – ať už magnetické nebo s rychloupínacími systémy – jsou jistě skvělou pomůckou zejména tehdy, když potřebujeme často měnit bity. Navíc při montážních pracích a sériovém šroubování malých a středně velkých šroubů jsou výborným pomocníkem zmagnetizované bity. Šrouby při zašroubování lépe drží na bitu a při vyšroubování nepadají na zem. A někdy pomohou i při šroubování na nedostupných místech, kde si neumíme pomoci druhou rukou a potřebujeme, aby šroub „seděl“ na bitu bez pohnutí a v ose šroubování.

Držáky bitů s magnetickými vlastnostmi však svou přednost – magnetické pole – naplno prokáží jen při použití krátkých bitů, protože intenzita magnetického pole je závislá nejen na síle magnetu, ale také na jeho vzdálenosti od okolních předmětů.

Pokud při práci používáme krátké bity, postačí i jednoduchý držák HERMAN SB-80, pro náročnější je vhodnější HERMAN SB-85 Push. Oba mají dostatečně silný permanentní magnet, druhý z nich však oceníte zejména pro snazší výměnu bitu. Pokud však do těchto držáků použijete delší bity, magnetické pole na jejich špičce bude výrazně slabší (obr. 1).

Je to proto, že magnetické dipóly ve větších vzdálenostech od zdroje magnetického pole již nejsou tak „vzorně“ uspořádány.

Obr. 1. S narůstající vzdáleností od permanentního magnetu (PM) klesá síla magnetu

Obr. 1. S narůstající vzdáleností od permanentního magnetu (PM) klesá síla magnetu

Proto nepočítejte s tím, že při použití delšího bitu v kombinaci s magnetickým držákem bitů bude na špičce bitu dostatečná magnetická síla a pokud potřebujete, aby šroub dobře držel, musíte se spokojit s krátkým bitem.

Někdy však místo krátkých 25mm bitů potřebujete mít v držáku bity dlouhé 50mm, ale i delší. A někdy šroubujete takovými bity bez držáku bitu - s uchycením přímo v tříčelisťovém sklíčidle. V takovém případě nepůsobí na bit žádný magnet, ale výhodou je, že máme mnohem lepší kontakt se šroubem. Každý držák bitu má totiž vůli, kterou je při šroubování cítit - tím nechci říct, že se na ni nedá zvyknout. O této vůli se více dočtete zde.

Takové uchycení – tedy uchycení delších bitů přímo do sklíčidla – je výhodné zejména tehdy, když šroubujeme velké série stejných šroubů a nepotřebujeme během práce měnit bit. Co však dělat v situaci, kdy chceme s takovými bity pracovat a zároveň potřebujeme na špičce bitu spolehlivě udržet šroub? I pro takový případ existuje elegantní řešení. Podívejme se, na jakém principu funguje a pojďme odpovědět na otázku:

Jak dostat magnet ke špičce bitu jakékoli délky?

K řešení pomůže známé přísloví „Když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře.“

V držácích bitů je magnet ve fixní pozici a jeho síla směrem ke špičce klesá. Neumíme s tím nic udělat, pouze použít co nejkratší bit, chceme-li využít působící magnetické pole permanentního magnetu. Tedy Mohamed se musí co nejvíce přiblížit k hoře.

Obr. 2. Magnetizér bitu SM-20 a jeho části

Obr. 2. Magnetizér bitu SM-20 a jeho části

K tomu, abychom dostali zdroj magnetu co nejblíže ke špičce, je ideální magnetizér bitu HERMAN SM-20 (obr. 2 A). Můžete jej posouvat po dříku bitu přesně tam, kde potřebujete. Je určen pro ¼“ (6,3mm) bity délky 50mm a více. Jak již víme, podle normy DIN ISO 1173:2001 existují bity různých průměrů.

V malém plastovém pouzdře se šestihranným ¼“ otvorem pro nasunutí bitu jsou umístěny naproti sobě dva silné neodymové magnety. Upoutají hned, když nahlédnete do otvoru (obr. 2 B). Nejsou tedy ukryty v pouzdru – to proto, aby magnetické pole ani touto nepatrnou překážkou neztratilo nic ze své intenzity a magnety mohly projevit svou plnou sílu. Na obr. 2 C je po odstranění spodní části plastového pouzdra vidíte ještě lépe. Každý z nich má rozměr 6x12x2mm (obr. 2D).

Jsou umístěny naproti sobě jižními póly – tedy se navzájem odpuzují (odtlačují jeden od druhého), čímž se v dutině magnetizéru vytváří velmi silné magnetické pole. Když k dutině přiblížíte bit – nejlépe ze spodní strany – přímo ho vtáhne do svých útrob.

Bity, jak víme, jsou z oceli – konkrétně ty naše ze speciální S2 oceli. Ocel je feromagnetický materiál, dá se tedy snadno zmagnetizovat. Po zasunutí bitu do magnetizéru dojde k jeho okamžitému zmagnetizování v důsledku interakce bitu s magnetickým polem, generovaným těmito dvěma magnety.

Díky vyrovnání dipólů v doménách bitu tak, že jsou rovnoběžné s vlastním magnetickým polem magnetizéru , bude na místě bitu v blízkosti magnetizéru velmi silné magnetické pole. Čím blíže posuneme magnetizér ke špičce bitu, tím lépe bude držet šroub (obr. 3). Není však nutné tlačit ho za každou cenu ke špičce - můžeme jej využít nejen k tomu, aby udržel šroub ve směru osy, ale také k usnadnění a urychlení práce... Udělejte si z něj pomocníka - „podavače šroubů“ a podívejte se na video, jak na to.

Obr. 3. Magnetizér a jeho umístění na 90mm dlouhém bitu

Obr. 3. Magnetizér a jeho umístění na 90mm dlouhém bitu

Video: Práce s magnetizérem HERMAN SM-20

Magnetizér na sobě spolehlivě udrží i několik šroubů a nemusíte pokaždé vybírat další z krabice. Můžete je z povrchu magnetizéru posbírat a držet v ruce, nebo i šroubovat se šrouby „přilepenými“ k povrchu. Malé šrouby zůstanou na svém místě i navzdory odstředivé síle při šroubování.

Bit není třeba po práci vysouvat z magnetizéru . Třeba si však uvědomit, že i když ho vysunete, bude ještě po určitou dobu magnetický - nezůstane však takovým navždy a postupem času se nakonec vrátí ke svým nemagnetickým vlastnostem. Pod „postupem času“ rozumíme týdny až měsíce. Pokud ho však potřebujete demagnetizovat rychleji, to už je jiné téma, které také připravujeme.

Závěr

Při každodenních montážních pracích není vždy čas zamyslet se, jak usnadnit práci. Naším úkolem je poradit Vám, kdy co použít. Dnes jsme vám představili dalšího z užitečných pomocníků, který souvisí se šroubováním a šetří čas i námahu.

Klíčová slova: magnetizér bitů, držák bitů, šroubování, magnetické pole, magnetismus

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN


Recenze článku

    Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.
×