Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Multifunkční nářadí I. – Sedm extrémů, o kterých je dobré vědět

Největší předností je jeho všestrannost – díky široké škále nástrojů může řezat, frézovat, škrábat, brousit i leštit. Jeho „schopnosti“ se projeví zejména na těžko přístupných místech – proto multitool začíná tam, kde jiné nářadí končí. Jsou ovšem i jiné názory – a také mají kus své pravdy. Multitool nikdy nebude řezat jako přímočará pila, ani brousit jako oscilační nebo pásová bruska – ale to vše si povíme v sérii článků o tomto výjimečném a velmi praktickém nářadí.

Podobně jako oscilační bruska využívá kmitavý pohyb, avšak jeho využití je mnohem širší. Nástroje pro multitool jsou dnes k dispozici v takovém rozsahu, že snad už ani není úkon, který by se nedal udělat – a navíc ještě to neskončilo a vždy se objeví něco nového.

Je však několik extrémů, o kterých se málo mluví, ale jejich krátké shrnutí může pomoci rozehnat mlhu nad tímto nářadím. Pojďme si je probrat.

Nemá ani „pořádný“ technický název

Multifunkční nářadí, oscilační nářadí, multitool, multinářadí, multi-cutter, vibrační nářadí, vibrační bruska, oscilační bruska, oscilační multi-nářadí – který název je pro toto elektrické ruční nářadí technicky správný?

Některé jsou částečně, jiné naprosto nesprávné a některé vystihují jen část možností těchto strojů. Ve vyhledávačích je však najdete i pod těmito jmény. A možná se třeba zeptat AI - co myslíte?

Jistě, mnohá elektrická nářadí mají i své familiární názvy, které zdomácněly. Například podle názvu úhlová bruska hned přesně víme, o jaké nářadí se jedná, i když ji často nazýváme flexa nebo flexka. Právem jí i tento název patří – vynalezla ji firma dnes známá pod jménem Flex-Elektrowerkzeuge GmbH.

Proč toto nářadí nevoláme „feinka“, když první stroj s oscilačním pohybem z roku 1967 a první elektrické oscilační nářadí pro průmyslové účely z roku 1985 bylo vyvinuto ve firmě FEIN (obr. 1)?

Odpověď neznám, ale umím si představit, jak se FEIN cítí a jistě ho to mrzí – z marketingového hlediska by to bylo „bingo“!

Obr. 1. První oscilační nářadí FEIN pro průmyslové účely

Obr. 1. První oscilační nářadí FEIN pro průmyslové účely

Tady však nejde jen o absenci familiárního názvu, ale o absenci technického názvu, který by nám hned přesně řekl, o jaké elektrické nářadí jde.

O vhodnosti jednotlivých názvů můžeme donekonečna filozofovat, zda a do jaké míry vystihují jeho podstatu. Například „multifunkční“ by mohlo znamenat, že má více funkcí. Nemá. Multifunkčnost je zejména otázkou nástrojů, nikoli stroje jako takového.

Nebo „oscilační“ znamená, že pracuje na oscilačním principu – tedy kmitá. Jsou však i jiná nářadí, která pracují na oscilačním principu.

Takhle bychom mohli „kritizovat“ kterýkoli z názvů. No a protože je dnes běžné přebírat cizojazyčná slova do češtiny, nám se nejvhodnější název jevil „multitool“. I proto jsme náš nový produkt označili HERMAN AXMT-1800, kde písmena MT znamenají MultiTool.

Jen pro zajímavost: Bosch nazývá toto nářadí v české, německé a anglické verzi své webové stránky jako „Multi-cutter“, ve slovenské jako „Multifunkční nářadí“.

Setkal jsem se však i s názvem „renovátor“ a připadal mi nejlepší ze všech uvedených. Když si přečtete, na co všechno se „multitool“ hodí, zjistíte, že právě tento krátký název je možná nejblíže pravdě.

Nemá předchůdce ani žádnou tisíciletou historii

Obr. 2. Oscilační pila FEIN pro ortopedické účely (1967)

Obr. 2. Oscilační pila FEIN pro ortopedické účely (1967)

O vrtání, řezání a broušení věděli něco i naši předkové a zůstali po nich stopy, které můžeme dnes vidět v muzeích. Postupně se jejich nedokonalé ruční nástroje vyvinuly do dnešní podoby a jsou často poháněny stroji – například elektrickými ručními nářadími. Ale oscilační pohyb a jeho využití začalo teprve nedávno speciálním nářadím, a to v ortopedii. Kmitající pilový nástroj přepílil tvrdou sádru bez poškození pokožky pacienta (obr. 2).

Hřídel multitoolu se neotáčí, ale vykonává pohyb ze strany na stranu ve velmi malém rozsahu – obvykle od 1,2° do 2° na obě strany, celkem tedy 2,4° až 4°. Čím je oscilační pohyb větší, tím rychleji stroj řezají – avšak příliš velký rozkmit je někdy překážkou. V tomto malém rozmezí kmitá nástroj poměrně velkou rychlostí - obvyklý rozsah je 5000-20000 kmitů/min.

Kvalita práce ani rychlost není přesvědčivá

Jsou názory, že multitoolem se neprovedou práce tak kvalitně, jako se specializovaným nářadím a ani rychlost jakéhokoli úkonu multitoolem nebudí přesvědčivý dojem.

Je to pravda.

Multitool nevyniká v kvalitě ani v rychlosti řezání a nemůže se srovnávat ani s okružní, ani s ocasní a ani s přímočarou pilou. Přepílení desky 140x22mm trvá multitoolu 5-krát déle než přímočaré pile (obr. 3). A ani v broušení to není žádný „trhák“ – nemůže se srovnávat s žádnou jinou bruskou.

Ale on se v podstatě nepotřebuje s ničím srovnávat. Umí řezat a brousit všude tam, kde se konkurenti nedostanou – to je jeho přednost.

A v tomto žádného konkurenta vlastně ani nemá – tak na co jsou všechna ta srovnání v rychlosti řezání nebo broušení?

Obr. 3. Pilení desky 140x22mm: Přímočará pila (A), Multitool (B)

Obr. 3. Pilení desky 140x22mm: Přímočará pila (A),
Multitool (B)

Video: Prořízne mrkev, ale nezraní živou kůži

Bezpečnost jako další extrém

Každé elektrické nářadí je nebezpečné, ale některé je nebezpečnější. Úhlová bruska je jistě nebezpečnější než vrtací kladivo a okružní pila více než ocasní – všechna tato nářadí mohou způsobit vážné úrazy – kromě multitoolu. Ten je v bezpečnosti práce naprosto někde jinde a oproti jiným nářadím je neškodný. Není to ovšem dětská hračka, i když míra rizika je velmi nízká. Prořízne mrkev , ale nezraní živou kůži (video).

Má z tohoto pohledu i další přednost: nehrozí žádný zpětný náraz, při řezání kovů nejsou jiskry, pouze drobné piliny a tudíž nehrozí žádné nebezpečí požáru.

Řezání v rovině plochy

Žádné jiné elektrické ruční nářadí nedokáže řezat v rovině plochy (obr. 4). Navíc pilové listy, používané v multitoolu, jsou velmi tenké – málokdy jejich tloušťka přesahuje jeden milimetr.

Je však třeba zdůraznit, že multitool je nářadí pro práce malého rozsahu, nikoli pro přípravu dřeva na zimu.

Mnozí výrobci nedoporučují pracovat jím déle než 15 minut – výrazně se totiž hřeje blok převodovky a řezaný předmět musí být dostatečně pevně uchycen, aby nevibroval.

Obr. 4. Řezání v rovině plochy

Obr. 4. Řezání v rovině plochy

Pro koho je multifunkční nářadí – dva různé pohledy

Podívejme se na toto nářadí ze dvou různých extrémních pohledů: z pohledu domácího kutila a z pohledu profesionála.

Obr. 5. Základní nástroje pro multitool

Obr. 5. Základní nástroje pro multitool

Domácí kutil - a teď nemám na mysli ty, kteří sotva čekají, aby se zavřeli do své dobře vybavené dílny, ale ty, kteří potřebují s minimem nářadí provést široký rozsah domácích prací. Jako nářadí číslo 1 potřebují akumulátorový šroubovák – mohou jím vrtat a šroubovat. No a na řezání, frézování, škrábání, broušení či leštění je zde nářadí číslo 2 - multitool. Samozřejmě, s příslušenstvím v rozsahu očekávaných prací – základní nástroje jsou na obr. 5.

Na druhé straně je zde profesionální mistr - truhlář, tesař, topenář, elektrikář ... a mnoho dalších profesí. Všichni už mají celou škálu různých specializovaných nářadí potřebných pro svoji práci. Okružní pilou umí rychle řezat rovné řezy, na oblouky použijí přímočarou pilu, těsně u stěny si pomohou ocasní pilou, hladký povrch snadno dosáhnou pásovou nebo excentrickou bruskou.

Ale co s dřevěnou lištou nebo plastovým potrubím v koutě místnosti (obr. 6 A), jak jednoduše vyříznout otvor pod zásuvku ve zdi ze sádrokartonu (obr. 6 B), jak zabrousit drsný povrch v koutě (obr. 6 C) nebo jako bez poškození uvolnit obklad ze svého místa (obr. 6 D)?

Obr. 6. Možnosti multitoolu

Obr. 6. Možnosti multitoolu

Netvrdím, že bez multitoolu si profesionál neporadí – vždy lze vymyslet řešení na jakýkoliv problém. Ale nářadí má sloužit k usnadnění práce, takže krátce shrnu tento extrém:

Pokud nemáte žádné nářadí, multitool se jistě hodí. A pokud už máte kompletní výbavu, bez multitoolu neuděláte všechno.

Uchycení nástrojů

To nejlepší na konec - a tím je uchycení nástrojů do multifunkčních nářadí. Zorientovat se v nich není až tak jednoduché, jako v uchycení jakýchkoli jiných nástrojů. Běžné úhlové brusky mají hřídel průměru 22,23mm, tříčelisťové sklíčidlo je každému jasné, jasné jsou i systémy SDS-plus nebo SDS-max a také uchycení pilových listů do ocasní nebo přímočaré pily. U okružních pil je sice trochu nepřehlednosti zejména kvůli vnitřním otvorům, ale u pilových listů do multitoolu je dost věcí, ve kterých je třeba mít jasno. Jde zejména o uchycení OIS a tři poměrně nové systémy - Starlock, Starlock plus a Starlock max. Ale o tom příště.

Klíčová slova: multitool, multifunkční nářadí, oscilační nářadí, univerzální nářadí, řezání, broušení, leštění, škrábání, čištění spár, odstraňování lepidla, odstraňování malty, pro kutily, pro profesionály

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
Fein History: https://fein.com/en_us/about/company/history/


Získat kupón v hodnotě 250 Kč je jednoduché:

1. Ohodnoťte článek
Přidat recenzi

2. Odpovězte správně na otázky z článku
Spustit kvíz

Recenze článku

  1. Peter

    Slovensko

    Článok je dobré napísaný. Je tam všetko vysvetlené.

  2. Viktor Mikloš

    Slovensko

    Je to výborné náradie- ideálny darček pod stromček pre každého

  3. johnny

    Slovensko

    tak toto som vobec nevedel. podla tohto clanku si ho isto kupim. taketo naradie by som potreboval

  4. František

    Slovensko

    Ja mám tento typ náradia asi 3 roky , a použil som ho asi 1-krát. Ale tak ako sa hovorí radšej mať a nepoužiť a nemať a potrebovať.

  5. Renáta Sliwková

    Česko

    Oscilační bruska patří mezi žádané stroje, proto je dobré o něm vědět co nejvíce.

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.
×