Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Netkané abrazivní nástroje pro úhlovou brusku

Tam, kde jiné brusné nástroje končí, netkané brusné materiály začínají. Jsou vynikající volbou pro dokonalé dokončování výrobků s tak širokým rozsahem použití, zejména pokud jde o opracovávané materiály, že se jim žádný nástroj nevyrovná.

Co jsou netkané abrazivní nástroje

Když mluvíme o netkaných brusných nástrojích, nástrojích z brusného rouna, brusném rounu, netkaných brusných materiálech nebo netkaných brusných nástrojích, mluvíme o tomtéž - o netkaných brusných materiálech. Základem je "pavučina" z nylonových vláken, která po zmáčknutí připomíná houbu. Vlákna jsou obvykle nylonová, netkaná (odtud název netkaná), ale spojená syntetickými pryskyřicemi a napuštěná brusným zrnem. Typ brusiva může být různý, nejčastěji se používá oxid hlinitý - korund. Vzniká tak trojrozměrný brusný materiál, který má důležité vlastnosti: je poddajný, přizpůsobuje se obrobku a má dlouhou životnost.

Obr. 1. Makrofotografie netkaného abrazivního materiálu

Princip broušení

Trojrozměrná síť vláken se chová jako houba - po stlačení prstem a následném uvolnění se vrátí do původního tvaru. Díky tomu se brusivo lépe přizpůsobí povrchu, aniž by docházelo k chybám při broušení. Díky těmto vlastnostem jsou netkané brusné materiály vynikající volbou pro čištění a přípravu povrchu, jakož i pro dokončovací operace, jako je odstraňování otřepů, leštění a dekorativní dokončování.

 

Přestože jsou brusné nástroje z netkaných textilií velmi univerzální, nejsou optimální volbou pro odstraňování hrubých nerovností povrchu. Jsou účinné na nerezovou ocel, standardní a legovanou ocel, neželezné materiály a jejich slitiny a jsou vynikající na hliník, titan, sklolaminát, plasty a dokonce i na dřevo.

Obr. 2. Příklad povrchové úpravy

 

Brusné kotouče s brusnými noži z netkané textilie

Jedním z nejužitečnějších brusných nástrojů je oblíbený lamelový brusný kotouč. Brusné pásy, z nichž jsou lopatkové brusné kotouče vyrobeny, mají brusný povrch z korundu, zirkonového korundu nebo keramických zrn různé zrnitosti, nejčastěji od P40 (hrubé) do P120 (jemné).

Místo těchto brusných pásů se používají pásy z netkaných brusných materiálů. Liší se tím, že jsou na první pohled podstatně hrubší a je jich mnohem méně.

Obr. 3. Brusný pás a hotový lamelový kotouč

Jak používat lamelové kotouče s brusnými lamelami z netkané textilie

K dosažení požadované povrchové úpravy máme v rukou tři proměnné:

  1. Volba varianty nástroje: s hrubým, středním nebo jemným brusným zrnem
  2. Změna rychlosti nástroje
  3. Změna upínací síly během obrábění

 

Varianty nástroje

Nejpoužívanější řada umožňuje volbu mezi hrubým, středním a jemným brusným rounem. Je pravda, že jednotliví dodavatelé mohou mít širší sortiment - extra hrubý nebo extra jemný, dokonce i "mikro" jemný. Vzhledem k dalším dvěma proměnným, které máme k dispozici (tlak a rychlost), si však vystačíme se třemi základními. Ty se snadno poznají podle barvy: hrubá je hnědá (červenohnědá), střední je červená (vínově červená) a jemná je modrá (modrozelená).

V této souvislosti je třeba říci, že zatímco u standardních lamelových kotoučů považujeme zrnitost P60 až P80 za střední, u rounových kotoučů je tato zrnitost považována za hrubou.

Obr. 4. Non-woven brusné pásy

 

Obr. 5. Zleva: hrubé, střední a jemné brusné kotouče

Otáčky nástroje

Otáčky určují pracovní rychlost nástroje při obrábění. Lamelové kotouče s netkanými brusnými kotouči o nejčastěji používaném průměru 125 mm jsou nejúčinnější v rozsahu otáček od 3 000 do 9 000 ot/min. Volba rychlosti opět závisí na materiálu obrobku a požadované kvalitě povrchu. Nižší pracovní rychlosti jsou vhodné pro čištění, vyšší rychlosti jsou vhodnější pro leštění. Z tohoto důvodu je také nezbytné používat při práci úhlovou brusku s nastavitelnými otáčkami - můžeme snadno zvolit otáčky vhodné pro čištění nebo leštění.

 

Přítlačná síla

Trojrozměrná struktura netkaných brusných nástrojů nevyžaduje silný tlak. Doporučujeme upínací tlak v rozmezí 1,5 až 3 kg. Vyšší tlak práci neurychlí, pouze způsobí předčasné opotřebení nástroje. Pro odstraňování otřepů a leštění tvrdých materiálů používejte vyšší přítlak; pro dekorativní dokončovací práce vyvíjejte na úhlovou brusku pouze mírný tlak.

Záver

Nástroje s brusným rounem jsou velmi dobrým doplňkem pro všechny, kdo používají lepené a potahované brusné nástroje. Brusná zrna jsou rovnoměrně rozptýlena po celé nylonové tkanině, což zajišťuje nepřetržitou "zásobu" nových zrn, která nahrazují opotřebovaná zrna. Při správné volbě otáček a přítlaku lze dosáhnout konzistentního, rovnoměrného povrchu s minimálním zabarvením obrobku.

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://www.nortonabrasives.com/en-us/resources/expertise/how-choose-and-use-non-woven-abrasives
https://www.3m.com/3M/en_US/p/d/b40065088/
https://g-wendt.com/en/all-products/nonwoven-abrasive-and-coated-abrasive/


Recenze článku Přidat recenzi

    Článek zatím nikdo nehodnotil.

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.