Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

HERMAN IceCut – dravec na led a kosti

Další novinkou z řady pilových listů do ocasní pily je speciální pilový list HERMAN RY-60 IceCut vyrobený z nerezu.

Není to nástroj typický pro stavbaře nebo strojaře, i když se může hodit i jim... Je určen k řezání kostí, mražených potravin a ledu. Dělení takových materiálů nebylo nikdy jednodušší. S nepatrnou námahou si poradí také s přeřezáním hrubých kostí. Je listopad, blíží se Vánoce a s nimi i období podzimních zabijaček, celoročně jej mohou využít například i myslivci. Možná jste si někdy kladli otázku, jak se dělí kosti nebo led v potravinářství. Nožem nebo sekáčem by to nebylo efektivní a těmito nástroji ne vždy „trefíte“ to správné místo. Proto je zde třeba použít vhodné nářadí s příslušným nástrojem. A tady přichází na řadu opravdový specialista na tyto úkony HERMAN IceCut.

Obr. 1. Pilový list HERMAN RY-60 IceCut

Obr. 1. Pilový list HERMAN RY-60 IceCut

I když to zní zvláštně, z technického pohledu jsou led, kosti a mražené potraviny obrobky.

Co mají společného?

Kost asi všichni považujeme za tvrdý materiál, hluboce zmraženému masu se ne náhodou říká „zmražené na kost“ – takže zase jde o tvrdý „obrobek“. Led je pevné skupenství vody a víme, že voda při tuhnutí zvětšuje svůj objem – hustota ledu je proto menší než hustota vody a led plave na povrchu vody.

Co se týče konstrukce pilového listu – zejména tedy z pohledu řezné geometrie zubů jsou to docela zajímavé obrobky. Asi nejblíže z hlediska „opravdových obrobků“ bychom mohli považovat tvrdé a ještě neusušené dřevo (např. dub, buk, ořech, třešeň). Proto vzdálenost mezi zuby tohoto speciálu je podobná jako u pilových listů pro drsné řezání dřeva (od 3 do 6 t.p.i.).

Rozestup zubů pilového listu HERMAN RY-60 IceCut je 8,5mm, to znamená, že má 3 t.p.i.

Zkratka t.p.i. (tooth per inch – počet zubů na jeden palec) udává, jaká je hustota osazení zubů na pilovém listu. Přesněji, kolik zubů je na délce jeden palec (2,54 cm) pilového listu.

Je velký rozdíl řezat živé větve v zahradě, obsahující mízu a řezat suché smrkové desky. Oba obrobky patří do kategorie „dřevo“, ale právě pro rozdílnou vlhkost těchto obrobků mají pilové listy zcela jinou geometrii zubů.

Pro řezání živého dřeva jsou nejvhodněji broušené a do stran rozvedené zuby (označované CS - Crossground Set nebo Ground & Side Set), pro řezání suchého dřeva si vystačíme s frézovanými a rozvedenými zuby (označované MS – Milled & Side Set). Pravda, pilovým listem s frézovanými zuby odpilujeme i čerstvé dřevo, nepůjde to však „jako po másle“. A to ani tehdy, když budou zuby a vzdálenosti mezi nimi dostatečně velké.

Obr. 2. Pílení vepřové kosti

Obr. 2. Pílení vepřové kosti

Obr. 3. Frézované, rozvedené zuby

Obr. 3. Frézované, rozvedené zuby

Za nejvhodnější uspořádání zubů pro pilový list pro řezání kostí a ledu se jeví frézované a rozvedené zuby – tedy vykloněné střídavě do stran. To proto, že struktura kosti je blíže struktuře suchého dřeva než struktuře živého dřeva. Takové uspořádání zubů nám umožní rychlý, plynulý řez bez námahy. Pracovní délka pilového listu IceCut je 280mm a jeho celková délka je 300mm. Díky tomu si hravě poradí i s tlustým ledem nebo kostí.

Uspořádání je tedy podobné jako u pilových listů na suché dřevo, avšak s tím rozdílem, že šířka řezu je téměř dvojnásobná než tloušťka těla pilového listu. To proto, aby „vlhké piliny“ z čerstvých kostí měly dost prostoru a „nezasekly“ pilový list při práci - v praxi to znamená, že pilový list tloušťky 1,2mm má šířku řezu více než 2mm.

Pilový list je v záběru při pohybu dopředu i dozadu, proto je řez drsný. Je jen samozřejmostí, že i zmražené kosti považujeme za čerstvé – vždyť k čemu by někdo mrazil vysušené kosti. Řezání vysušených kostí a řezání čerstvých kostí je totiž podobný problém jako řezání suchého a živého dřeva.

Základní surovinou většiny pilových listů je vysokolegovaná uhlíková ocel HCS (High Alloyed Carbon Steel), chrom-vanadiová ocel Cr-V nebo bimetalová ocel. Často se setkáváme také se zuby z tvrdokovu. Náš speciální pilový list je celý z nerezu – to proto, aby dokázal odolávat korozi, jelikož se používá i v potravinářství a tudíž často přichází do styku s vodou.

Video: Pílení vepřové kosti

Tento nástroj má univerzální 1/2" dřík, pro uchycení v běžně používaných ocasních pilách s rychloupínacím systémem.

Často v našich článcích píšeme: kdo se vyzná, ušetří. Takže i tady si někdo může položit otázku – na co mu je pilový list z nerezu, když si může vybrat podstatně levnější z uhlíkové oceli nebo chrom-vanadiový. Vždyť s podobnou řeznou geometrií a vzdáleností mezi zuby, jako má tento speciál, najde spoustu mnohem levnějších pilových listů.

I ušetřit je však třeba vědět. Běžné pilové listy jsou nastříkány barvou, která se při řezání ošoupe a její částečky se zachytí na obrobku. Při styku s vlhkým obrobkem nelze zabránit korozi – lze pouze naolejováním, i to jen částečně.

Ušetřit se tedy dá, ale pak přejeme dobrou chuť k acetonové barvě, korozi a k olejům!

Své uplatnění najde v masokombinátech nebo při domácích zabijačkách při zpracování masa.

Klíčová slova: řezání mražených potravin, řezání ledu, zmrazené maso, ocasní pilka, pily ocasky, ocaska, elektrické ocasky, akumulátorové pily ocasky

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ľad


Recenze článku Přidat recenzi

 1. Tomáš Vojík

  Kousek ledu a taková věda? Je jasné, že každá aplikace potřebuje to své.
  Hezký článek

 2. Yveta Štěpánková

  Dobrý den ,
  velmi užitečný pro aku pilku.
  Určitě mnoha lidem usnadní práci.
  Děkujem za užitečnou informaci.
  S pozdravem
  Yveta Štěpánková

 3. Radim Puda

  Tak to by mne fakt nenapadlo, až vytáhnu z mrazáku větší kus než budu chtít vařit, tak vyzkouším v praxi. Dobrý nápad. Je vidět, že o nářadí přemýšlíte ve všech ohledech.
  S pozdravem, R. P.

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.