Jak bezpečně pracovat s úhlovou bruskou
Práce s úhlovou bruskou může být nesmírně efektivní, ale nese s sebou i určitou dávku rizika. Patří mezi nejnebezpečnější elektrické ruční nářadí (obr. 1), se kterým se můžete setkat a proto je opatrnost při práci s ní na místě.
Naším cílem je poskytnout Vám komplexní návod pro účinné a zejména bezpečné využívání tohoto výkonného stroje.
V Evropské unii je problematika bezpečnosti regulována několika směrnicemi a normami, které se zabývají nejen bezpečností strojů a zařízení, ale i osobní bezpečností pracovníků, např. EN 60745 (Elektrické nářadí - Bezpečnostní požadavky pro ruční elektrické nářadí, včetně úhlových brusek) a ISO 12100 (Bezpečnost strojů - Všeobecné principy navrhování - Posuzování rizika a snižování rizika).
Jednotlivé země mohou mít své vlastní směrnice, které doplňují ustanovení mezinárodních obecně platných norem.
Obr. 1. Práce s úhlovou bruskou
Kategorizace úhlových brusek
Úhlové brusky můžeme dělit podle několika kritérií (obr. 2), která zahrnují velikost, výkon, zdroj napájení a účel použití. Nejrozšířenější jsou úhlové brusky o průměru kotouče 125mm napájené elektrickou energií (obr. 2 A) ze zásuvky, běžně dostupné jsou i brusky pro použití s kotouči průměrů 115, 150, 180 a 230mm. Výjimečně se můžete setkat s malou úhlovou bruskou pro použití kotouče průměru 100mm. V posledních letech si oblibu získaly akumulátorové brusky (obr. 2 B) napájené akumulátorem (zejména na stavbách), díky větší mobilitě při práci, kterou poskytují. V průmyslových podmínkách, kde se vyžaduje vysoký výkon a odolnost, se můžeme setkat také s pneumatickými bruskami (obr. 2 C) poháněnými stlačeným vzduchem.
Obr. 2. Mix brusek: elektrická (A), aku (B) a pneumatická (C)
Krok po kroku před samotnou prací
Ať už úhlovou brusku plánujete použít k řezání, broušení, leštění či čištění, před započetím prací i během práce s ní nezapomínejte na důležité zásady a opatření pro minimalizaci rizik. Pokud jdete brusku použít poprvé, přečtěte si originální návod k použití přiložený k nářadí.
Video 1: Zásady práce s úhlovou bruskou
Kontrola nástroje
Za předpokladu, že máme vybrán vhodný nástroj určený pro plánovaný pracovní úkon, zkontrolujte následující věci: průměr kotouče a vnitřní otvor musí být kompatibilní s použitou bruskou. Určitě se vyvarujte extrému, že sejmete z brusky ochranný kryt a upnete nástroj většího průměru. Ujistěte se, že maximální otáčky udávané na nástroji nejsou nižší než otáčky které vyvine Vaše bruska. V opačném případě riskujete, že kotouč nevydrží nápor odstředivé síly a dojde k jeho destrukci. Úlomky mohou způsobit velmi vážná zranění. U diamantových nástrojů je důležité přihlížet i ke směru otáčení vyznačeného na těle kotouče, abychom se pak nedivili, že kotouč neřeže.
Před nasazením nástroje jej vždy vizuálně zkontrolujte, abyste odhalili praskliny a další možná poškození. Nástroj v brusce správně a dostatečně upevněte (video 1).
Kontrola úhlové brusky
Před každým použitím doporučujeme krátce zkontrolovat celkový stav brusky. Je třeba si všímat, zda nejsou na ochranném krytu nebo na těle brusky praskliny, zda nejsou na šňůře viditelná poškození a zda správně funguje spínač (obr. 3). Následně se ujistěte, že ochranný kryt je pevně připevněn a správně seřízen, aby Vás dostatečně chránil před odletujícími částicemi. Brusku (v této fázi ještě bez upnutého nástroje) nechte několik vteřin běžet naprázdno, abyste ověřili, zda funguje hladce a bez neobvyklých zvuků nebo vibrací. Pokud máte pochybnosti, nechte si technický stav raději zkontrolovat v autorizovaném středisku. Nedostatečná údržba brusky může vést například k jiskření, zkratům, což může způsobit požár, nebo k zásahu elektrickým proudem. Pokud jste kontrolou vyloučili poškození nářadí, můžete do brusky upnout vizuálně zkontrolovaný nástroj a opět brusku na pár vteřin pustit naprázdno.
Obr. 3. Kontrola úhlové brusky před prací –
spínač (A), síťová šňůra (B)
Příprava pracovního místa
Čisté, suché, dobře osvětlené pracovní místo bez zbytečných překážek jistě přispěje k eliminaci rizika vzniku pracovního úrazu. Volný obrobek je třeba mít pevně upnutý, aby se během řezání či broušení nepohyboval ani nevibroval. Týká se to především kovoobrábění – řezání ocelových plechů, trubek, stavební a konstrukční oceli, broušení hran a svarů nebo ocelových desek. Upínání dílů na pracovním stole umožňují různé posuvné, centralizační a upínací svorky, kleště, rychloupínací čepy nebo praktické sady upínací techniky. Při řezání upínáme obrobek tak, aby místo řezu bylo co nejblíže upnutému místu. Totéž platí, když se chystáme brousit hrany nebo sváry. Při broušení větších ploch, uchytíme desku o pracovní stůl dostatečným počtem upínacích svorek, abychom zabránili posunu. Nezapomínejte ani na bezpečnou vzdálenost od ostatních osob a předmětů, abyste předešli nehodám.
Správný výběr a používání ochranných prostředků
V této fázi je náš stroj připraven, nyní jsme na řadě my. Obsluha použití osobních ochranných pracovních prostředků se často podceňuje, podívejme se však na to, co všechno hrozí. Pochopení těchto rizik a přijetí vhodných opatření je klíčové pro bezpečnou práci. Před použitím ochranných prostředků (obr. 4) se ujistěte, že splňují příslušné normy a jsou certifikovány.
Obr. 4. Obsluha úhlové brusky vybavená ochrannými prostředky
Odlétající úlomky a jiskry
Při broušení nebo řezání se uvolňují a odletují malé úlomky materiálu a jiskry, jejichž počáteční rychlost dosahuje skoro 300km /hod. Pokud by v takové rychlosti zasáhly oči, určitě by hrozilo vážné zranění nebo trvalé poškození zraku. Proto je důležité nosit při práci ochranné brýle s pevnými, nárazu odolnými skly, tak aby pevně přiléhaly k obličeji, bez mezer. Ještě lepší alternativou je štít, který poskytuje širší ochranu obličeje, včetně očí.
Jiskry mohou způsobit popáleniny na pokožce, zejména při práci s kovy.
Aby se předešlo přímému kontaktu jisker a úlomků s pokožkou, je důležité nosit ochranné rukavice a oblečení odolné proti proříznutí a teplotě, které zakrývá celé tělo – včetně dlouhých rukávů a kalhot. Je důležité zvolit si ochranné prostředky, které jsou pohodlné a správně padnou, protože nesprávná velikost může snížit jejich účinnost a způsobit nepohodlí.
Hluk
Úhlové brusky produkují nepříjemný hluk. Dlouhodobé vystavení vysokému hluku může vést k trvalému poškození sluchu, například trvalé zvonění nebo bzučení v uších. Jednoduchým a účinným řešením ke snížení hluku je použití chráničů sluchu. Mohou mít podobu „špuntů“ nebo „mušlí“ s obloukem. Ty nabízejí vyšší úroveň ochrany a jsou pohodlnější při delším používání. Některé modely mají dokonce elektronické funkce pro tlumení hluku a umožňují slyšet důležité zvuky v okolí. O tomto tématu se můžete více dočíst v článku „Hlučnost - pojmy, měření, důsledky a prevence“.
Vibrace
Při práci s bruskou vznikají vibrace, které se přenášejí do rukou a zápěstí. Dlouhodobým působením vibrací mohou vznikat záněty šlach a jiné problémy způsobené, například syndrom bílé ruky – poškození krevních cév a nervů, což vede k bledosti a necitlivosti prstů. Pro eliminaci tohoto rizika jsou vhodné antivibrační rukavice, které pomáhají snižovat vibrace přenášené z brusky do rukou.
Prach a částice
Broušením a řezáním se z obrobku uvolňuje prach a jemné částice, což může být problém zejména v uzavřených nebo slabě odvětrávaných prostorách. Vdechování prachu způsobuje podráždění dýchacích cest, chronická plicní onemocnění včetně silikózy a astmatu.
Některé materiály mohou při broušení uvolňovat toxické výpary, které jsou mimořádně škodlivé pro zdraví. Chránit se umíme použitím respirátoru s filtrem nebo maskami s aktivním uhlím, které nabízejí vyšší úroveň ochrany před toxickými výpary.
Nepodceňujte používání krytu kotouče a přídavné rukojeti
Na závěr bychom chtěli zdůraznit význam použití ochranného krytu a přídavné rukojeti.
Jak jsme již zmínili, kryt kotouče slouží k ochraně operátora před letícími jiskrami, odříznutými částicemi a případnými úlomky poškozeného nástroje.
Uzavřená část krytu musí vždy směřovat směrem k pracovníkovi (obr. 5). Tomuto vážnému tématu jsme věnovali samostatný článek „Smrt z úhlové brusky“.
Obr. 5. Nesprávně a správně nastaven kryt kotouče
Používání přídavné rukojeti je důležité zejména pro stabilní manipulaci. Umožňuje operátorovi lepší kontrolu nad úhlovou bruskou. Přídavná rukojeť pomáhá rovnoměrně rozložit sílu a snižuje zatížení jedné ruky, čímž poskytuje lepší stabilitu a kontrolu. Zejména u větších brusek (s průměrem kotouče 150, 180, 230mm) je obsluha jednou rukou vyloučena. Před použitím se ujistěte, že je rukojeť pevně připevněna k tělu brusky podle pokynů výrobce. Ideálním řešením je antivibrační rukojeť, která dokáže pohltit část vibrací, čímž zvyšuje komfort a bezpečnost při práci.
Klíčová slova: úhlová bruska, elektrická úhlová bruska, kotouče do úhlové brusky, ochranné pracovní prostředky, rizika při práci s úhlovou bruskou, ochranný kryt, přídavná rukojeť
Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://www.empireabrasives.com/blog/angle-grinder-safety-tips/
https://www.hseblog.com/angle-grinder-hazardssafety/
https://www.stuermer-machines.com/news/sicherer-umgang-mit-winkelschleifern0/
Bohumil Piala –
Bezpečnosť a ochrana zdravia je prvoradá ,je dobre sem tam si pripomenúť zásady ochrany
Onódi Gábor –
hasznos cikk
užitečný článek
Přeložit text Zobrazit originálMikulas Tóth –
Jednoznačne súhlasím bezpečnosť je prvom mieste.
Libuša –
Poučné .Ďakujem.
Papp Sándor –
Ez a cikk remekül le írja a legfontosabb biztonsági szempontokat
Tento článek odvádí skvělou práci při popisu nejdůležitějších bezpečnostních aspektů
Přeložit text Zobrazit originálJán Bunta –
"uz viem vsetko"...
a potom to pride.
Ak v predkladanej info je co i len kusok niecoho noveho, treba si to prisvojit a dalej s tym pracovat.
To sa tyka aj clanku o pouzivani uhlovej brusky.
Spominane zasady pri pouzivani uhlovej brusky (flexky, "karbobrusky" - tomu pomenovaniu nerozumiem a paci sa mi najmenej, mozno preto, ze ju tak vola svagor ...????♂️????), su urcite vseobecne zname, aj ked ich casto porusujeme, najme (ne)pouzivanim spravnych OPP.
Pre mna bola zaujimava info, o vkladani rezneho kotuca spravnou stranou k stroju. Doteraz som to robil opacne. Na toto si dam teraz pozor. Mozete mi prosim napisat, preco je toto dolezite? Je to asi pre to, aby "kovanie" diery bolo na strane stroja a nie na strane matice. Ale preco? Tlak na kotuc, po zatiahnuti matice, musi byt predsa z oboch stran rovnaky.
Tymto aj dakujem za odpoved.
Bunta
Odpověď:
Pokiaľ sa kotúč uloží na prírubu stranou bez kovového krúžku, môže sa pri väčšom zaťažení materiál kotúča "zahryznúť" do vrúbkovania vnútornej príruby.
Pokiaľ k tomu dôjde, zákazník často nie je schopný zahryznutý kotúč uvoľniť nijakým spôsobom a musí poslať brúsku do servisu.
Kovový krúžok je hladký a zamedzuje tým tomuto „zahryznutiu“.
Stanislav Zoubek –
Tento článek plně informoval o jednom z nejpoužívanějších pomocníků jak doma tak ve firmách na stavbách a průmyslu.
Vše srozumitelně a jasně napsáno. Úhlová bruska je skvělý pomocník, ale při vysokých otáčkách a výkonu, kterým disponuje, je opatrnost a respekt k tomuto nářadí na místě. Za článek děkuji.