Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Tajemství rázového utahováku

Tam, kde vrtací šroubovák končí, rázový utahovák začíná...

Je to výkonné nářadí, které najde využití především tam, kde je zapotřebí dosahovat vysoký utahovací moment.

Například při výměně kol, výrobě a opravách automobilů, vlaků a těžkých strojů. Dále v těžkém průmyslu a ve stavebnictví při pracích na ocelových konstrukcích. Má využití při uvolňování rezavých šroubů a matic a při kompletaci šroubových spojů.

Možná si říkáte, že vše lze udělat i s klasickým vrtacím šroubovákem.

Ano, je to pravda. Avšak konstrukce vrtacího šroubováku není pro takové operace ideální, tyto práce by zvládl jen při výrazném přetížení, což zase vede k předčasnému opotřebení nebo zničení nářadí.

Obr. 1. Řez rázovým utahovákem

Obr. 1. Řez rázovým utahovákem

Princip fungování

Abychom pochopili princip fungování rázového utahováku, musíme pochopit rozdíly v konstrukci mechanismu pohonu těchto dvou nářadí.

Točivý moment v klasickém šroubováku se vyvíjí v jeho převodovce. Převodovku tvoří ozubená kolečka, která mají určitý převodový poměr. Tento zajišťuje vyšší výsledný točivý moment vřetena nářadí.

Anim. 1. Princip fungování rázu v mechanice rázového utahováku

Rázový utahovák nevyužívá k vytvoření točivého momentu ozubená kolečka.

Využívá kombinaci dvou sil: rotaci nástroje a rázového úderu, což umožňuje utahovat vysokými utahovacími momenty při nepatrné námaze a šroubovat i v těch nejtěžších podmínkách.

Rázy vytváří takzvané kladívko, které při otáčení naráží na vřeteno utahovače (Anim. 1.) ve směru jeho rotace, nikoli ve směru osy nástroje jak to známe u vrtacích kladiv. A právě tyto rázy si lidé někdy pletou s příklepem elektropneumatického kladiva. Energie těchto rázů je výrazně vyšší než energie přenášená na nástroj převodovkou klasického šroubováku. V praxi se často setkáme se zrezivělým šroubem, který se nám klasickým šroubovákem nepodaří uvolnit. Rázový utahovák si s tím ale hravě poradí za pár vteřin.

Kladívko pohání pružina, na které je nastaveno určité předpětí.

Takže pokud je zátěž při šroubování vyšší než je nastaveno předpětí pružiny, dojde k automatickému zapnutí rázového režimu.

Použití rázového utahováku

Jelikož rázový utahovák nemá rychloupínací sklíčidlo, do kterého se upínají vrtáky s válcovou stopkou, tím je možnost vrtání limitována použitím vrtáků se specifickým ukončením, které nejsou tak rozšířené (např. vrták do kovu se šestihrannou stopkou HERMAN DM-30 HSS-G TiN).

Rázový utahovák disponuje upínáním typu buď vnější čtyřhran, na který se připojují nástrčné klíče, nebo vnitřní 1/4“ šestihran pro upnutí šroubovacích bitů a jiného 1/4“ příslušenství. Rozměr vnějšího čtyřhranu standardně bývá 1/2", což umožňuje připojit všechny dostupné nástrčné klíče pro utahování a povolování matic a šestihranných šroubů. Na trhu najdeme i utahovače s vnějším čtyřhranem rozměru 1/4" nebo 3/8".

Nejefektivnější volbou je utahovák, který má obě upínání, ale těch na trhu není mnoho. Takový utahovák je z hlediska použití univerzální a lze s ním provádět všechny výše uvedené operace. Takovou volbou je například utahovák HERMAN AXI-1801.

Je důležité podotknout, že šroubovací bity musí mít délku minimálně 50mm. Bit menší délky by do upínání zapadl a nebylo by možné jej vyjmout. Vhodnou volbou je použít magnetický držák bitů, který již umožňuje používat bity jakékoli délky. Vzhledem k principu fungování tohoto nářadí se nedoporučuje používat běžné (měkké) šroubovací bity, které jsou určeny pro měkké šroubování. Rázy utahováku mají za následek silné boční pnutí v těle bitu a způsobí jeho nadměrné a předčasné opotřebení. Pro použití v utahováku jsou proto určeny především torzní (impaktní) šroubovací bity, které mají torzní zónu. Ta se chová jako silná pružina a vydrží i velké rázy. Zároveň snižuje tlak na hrot bitu a brání jeho předčasnému opotřebení nebo zlomení. Tento efekt samozřejmě pouhým okem viditelný není.

Obr. 2. Rázový utahovák HERMAN AXI-1801

Obr. 2. Rázový utahovák HERMAN AXI-1801

Zpočátku byly rázové utahováky vyráběny především pro potřeby autoservisů nebo těžké strojírenské výroby. Tyto vysokovýkonné utahováky byly a dodnes jsou poháněny stlačeným vzduchem. U aplikací, kde není potřebný až tak vysoký výkon (stavebnictví, strojírenství apod.) se uplatnily utahováky s elektrickým a nově i s akumulátorovým pohonem. Jeho akumulátorové provedení je dnes tak rozšířeno, že jej často najdeme i v dílně domácího kutila.

Klíčová slova: rázový utahovák, elektrický rázový utahovák, aku rázový utahovák, aku šroubovák, šestihran, čtyřhran, bity na rázový utahovák

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://youtu.be/ocZzeognfU4


Recenze článku Přidat recenzi

    Článek zatím nikdo nehodnotil.

Další články

Ocasní pila - nedoceněný nástroj

Ocasní pila je fantastický multifunkční nástroj se slibnou budoucností. Má tak široký řezný rozsah, že se mu žádný jiný nástroj nevyrovná. Ve spojení s vhodnými pilovými kotouči lze řezat dřevo, překližku, ocel, nerezovou ocel, litinu, plast, sklo, cihly, dlaždice, kompozitní materiály, pórobeton a řadu dalších stavebních materiálů.

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.