Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Vrtáky do dřeva – jak vybrat ten správný?

Vrtáky do dřeva jsou nedílnou součástí výbavy každého truhláře, řemeslníka nebo DIY nadšence a ve světě vrtání plní významnou roli. Jejich správný výběr a použití může mít významný vliv na kvalitu a efektivitu vrtání, a přispívá k úspěšnému dokončení „dřevěných“ projektů.

Nejprve si však přiblížíme, co to vlastně vrták do dřeva je..

Jedná se o nástroj pro opracování dřeva, který se vyznačuje tím, že má ve středu hrot pro centrování a po obvodu jeden nebo více ostrých předřezávacích břitů, sloužících k čistému a hladkému proříznutí vláken dřeva v okolí otvoru. Tím otvor získá relativně hladký tvar. Dobře definované řezné hrany umožňují rychlé a přesné vrtání a drží si ostrost i při opakovaném používání, což zajišťuje konzistentní výsledky vrtání.

Vrtáky do dřeva se vyrábějí z různých materiálů, z nichž každý má své výhody a omezení. Nejčastějším je HSS (High-Speed-Steel) ocel, která je vhodná zejména pro vrtání do měkkého dřeva a dřevotřísky. Vrtáky z rychlořezné oceli s příměsí chrom-vanadia představují vylepšenou verzi běžných ocelových vrtáků. Tato kombinace zlepšuje tvrdost, pevnost a odolnost vrtáků. To jim umožňuje efektivně vrtat i do tvrdšího dřeva.

Hladký otvor

Obr. 1. Hladký otvor

Existuje několik různých druhů vrtáků do dřeva, z nichž každý má jiný tvar a je určen pro specifické vrtací práce. Podle typu vrtání rozlišujeme 4 základní typy:

  • 1.  Spirálový vrták do dřeva
  • 2.  Vrták do dřeva LEWIS
  • 3.  Plochý vrták do dřeva
  • 4.  Forstnerův vrták do dřeva

Spirálový vrták

Spirálový vrtákválcovou stopku a jednoduchou, případně dvojitou spirálu, která končí dvěma řeznými břity, uprostřed kterých je centrovací hrot. Spirálovité řezné hrany pomáhají odvádět piliny a umožňují rychlé a efektivní vrtání.

Spirálový vrták do dřeva

Obr. 2. Spirálový vrták do dřeva

Velikost otvorů lze snadno přizpůsobit výběrem správného průměru vrtáku. TIP: Pro klasické šroubové spojení s maticí je nutné, aby byl průměr otvoru o trochu větší než průměr šroubu. U samořezných šroubů je naopak vhodné vyvrtat díru v průměru o cca 2 mm menší.

Do průměru 10 mm je stopka stejná jako průměr vrtáku, větší průměry mají průměr stopky do 13 mm, aby bylo možno vrták upnout do sklíčidla běžné vrtačky.

Je vhodný pro běžné použití do měkkého i tvrdého dřeva. Najdeme ho i pod názvem „frézovací vrták do dřeva“ nebo „vrták do dřeva standard“.

Vrták LEWIS

Vrták do dřeva LEWISšestihrannou stopku, což zaručuje pevné upnutí ve sklíčidle nářadí a spirálu hadovitého tvaru, podle které jej někde najdeme i pod názvem „hadovitý vrták“ do dřeva.

Spirála je zakončena ostrým prořezávacím břitem a ve středu má samocentrovací závitový hrot, který přesně zachytí vrták na plánované místo vrtání.

Používá se k hlubokému vrtání jeho masivní spirála agresivně táhne vrták do dřeva. Je vhodný pro vrtání do měkkého i tvrdého dřeva. Jeho vlastnosti jej předurčují pro odborné vrtací práce, jako například montáž krovů, altánů a jiných masivních dřevostaveb. Vyrábí se v průměrech 6 – 32 mm s délkou do 460 mm. Při vrtání větších hloubek a průměrů vyžaduje výkonné nářadí s vyšším utahovacím momentem.

Vrták do dřeva LEWIS

Obr. 3. Vrták do dřeva LEWIS

Plochý vrták do dřeva

Plochý vrták do dřeva má většinou stopku se ¼” vnějším šestihranem a vyznačuje se tím, že místo spirály má plochou lopatku, která má po obou stranách ostré předřezávací břity a ve středu ostrý hrot pro přesné navrtání a vedení vrtáku.

Plochý vrták do dřeva

Obr. 4. Plochý vrták do dřeva

Používá se k vrtání velkých průměrů potřebných při truhlářských, elektrikářských a instalačních pracích.

Hodí se také k vytvoření zahloubené díry, do které se schová jakýkoli šroub a dřevěný celek působí čistě a hladce. Je vhodný pro vrtání do měkkého i tvrdého dřeva a vyrábí se nejčastěji v průměrech 10 – 40 mm.

Jeho délka je obvykle do 150 mm, ale lze jej prodloužit prodlužovacím nástavcem o délce až 300 mm.

Forstnerův vrták do dřeva

Stopka vrtáku může být ¼” vnější šestihran nebo válcová o průměru do 10 mm v závislosti na průměru vrtáku. Namísto spirály má masivní vrtací hlavu, jejíž okraje a vnitřek tvoří 4 velké řezné břity. Ve středu je centrovací hrot vrtáku pro přesné vedení vrtání.

Délka Forstnerova vrtáku je do 130 mm, protože se nepoužívá pro hluboké vrtání.

Používá se k výrobě otvorů velkých průměrů (10 – 50 mm) a plochých slepých otvorů – montážních pantů skříněk či spojovacích kování nábytku.

Slepý otvor je otvor, který není provrtaný přes celou tloušťku materiálu, jen do určité hloubky. Používá se hlavně do měkkého dřeva.

Forstnerův vrták do dřeva - slepý otvor

Obr. 5. Forstnerův vrták do dřeva - slepý otvor

Kromě zmíněných základních typů existuje i několik speciálních vrtáků do dřeva:

Korunkové vrtáky do dřeva jsou specifické svým velkým průměrem a hodí se například při vrtání děr pro zásuvky nebo malé chodbové světlo.

Stupňovité vrtáky do dřeva jsou určeny k vrtání velkých děr do tenkých dřevěných desek. Výhodou je, že postačí jen jeden vrták a nemusíme použít celou sadu klasických vrtáků.

Dlabací vrták do dřeva se používá pro dlabání různých děr obdélníkového tvaru či jamek.

Zahlubovací vrták do dřeva pomáhá se zarovnáním hlavičky šroubu s povrchem desky.

Otáčky nářadí

Při vrtání do dřeva bychom měli vědět, jakými otáčkami musíme vrtat, aby bylo vrtání efektivní a správné. Při nízkých otáčkách se kvalita vrtaného otvoru sníží, při vysokých otáčkách povrch vrtaného otvoru shoří a vrták se poškodí. Optimální otáčky pro vrtání do měkkého a tvrdého dřeva najdeme v tabulce. Je dobré je alespoň přibližně dodržovat. V praxi pouhým okem není možné zjistit počet otáček, ale pomoci si můžeme informací o maximálním počtu otáček na štítku nářadí. Pomocí regulátoru otáček si následně otáčky přizpůsobíme dle potřeby.

 

 

Klíčová slova: vrták do dřeva, spirálový vrták, plochý vrták, hadovitý vrták, Forstnerův vrták

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://de.wikipedia.org/wiki/Holzbohrer#Kunstbohrer/_Zylinderkopfbohrer


Recenze článku Přidat recenzi

    Článek zatím nikdo nehodnotil.

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.