Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Diamantový kotouč pro úhlovou brusku - princip činnosti

Co se děje při řezání diamantovým kotoučem? Když znáte princip fungování, ušetříte si spoustu peněz a frustrace. Snadněji tak najdete ten správný kotouč pro své specifické požadavky a budete moci řezat i specifické materiály, pro které diamantový řezný kotouč nenajdete.

Konstrukce diamantového kotouče pro úhlovou brusku

Diamantový kotouč Agressa 125 mm - Tělo kotouče (1), středový otvor (2), unikátní výrobní číslo (3), řezná část kotouče - diamantové segmenty (4)

Obr. 1. Diamantový kotouč Agressa 125 mm - Tělo kotouče (1), středový otvor (2), unikátní výrobní číslo (3), řezná část kotouče - diamantové segmenty (4)

Diamantový řezný kotouč je plochý kruh s otvorem uprostřed a řeznou částí po obvodu kotouče. Řezná část může mít různý tvar, výšku a tloušťku a vyrábí se smícháním spojiva a syntetických diamantových zrn.

Koncentrace syntetických diamantových zrn a jejich velikost, stejně jako složení spojiva, určují "kvalitu" diamantového kotouče.

 

Co máme na mysli pod pojmem kvalita diamantových kotoučů?

Z pohledu uživatele je diamantový kotouč kvalitní, pokud řeže rychle, čistě a vydrží neomezeně dlouho. A ještě by bylo dobré, kdyby se při řezání neprášilo, kdyby se dal použít na různé materiály a dokonce i ...

Žádný takový kotouč neexistuje.

Všichni výrobci balancují mezi protichůdnými požadavky a výsledkem je vždy kompromisní řešení. Abychom je však lépe pochopili, musíme vysvětlit, proč diamantový kotouč řeže.

 

Princip činnosti diamantového kotouče

V řezné části kotouče - po jeho obvodu - jsou ostrá a tvrdá diamantová zrna spojena spojivem ze speciálního kovu.

Principem činnosti diamantového kotouče je postupné obrušování kontaktní plochy na prach v důsledku třecí síly diamantových ploch při vysoké obvodové rychlosti.

Jinými slovy, diamantová zrna brousí řezaný materiál a vše, co jim stojí v cestě mění na jemný prach. Zde je třeba poznamenat, že použití respirátoru při řezání za sucha není formalitou, ale nutností.

Přestože jsou diamantová zrna ostrá a velmi tvrdá, při práci se tupí. Nic netrvá věčně. Spojivo hraje v této fázi klíčovou roli - musí diamantový nástroj včas zbavit otupených zrn syntetického diamantu. Klíčové slovo je "včas".

Makrofotografie segmentu diamantového kotouče Agressa

Obr. 2. Makrofotografie segmentu diamantového kotouče Agressa

 

Usain Bolt přebírá štafetu v plné rychlosti ve finále běhu na 4x100 metrů na mistrovství světa v atletice 2017

Obr. 3. Usain Bolt přebírá štafetu v plné rychlosti ve finále běhu na 4x100 metrů na mistrovství světa v atletice 2017

Je to něco podobného jako štafetový závod. Chytající běžec má určenou část dráhy, kde může předat štafetu dalšímu běžci. V jejím rámci se musí oba závodníci vyrovnat v plné rychlosti, aby neztratili cenné setiny sekundy. Štafetu je třeba předat přesně - ne dříve, ne později. Včas. Rychlost nestačí, přesné předání štafety je výsledkem tvrdého tréninku.

Stejně tak je tomu u diamantových zrn.

Nestačí, aby byly velmi tvrdé, velmi ostré a dostatečně velké. I když je to pro kvalitní diamantový kotouč nezbytnost, účinnost systému se plně projeví až ve spojení s vhodným spojivem.

 

Pokud spojivo uvolní zrna příliš brzy, nůž řeže rychle, ale rychle se opotřebovává, a proto má kratší životnost.

V opačném případě - když spojivo uvolňuje zrna příliš pomalu - zůstávají příliš dlouho "na místě" jako opotřebovaná a matná. Důsledkem je, že kotouč řeže pomalu, práce jde ztuha, ale životnost je delší.

Hlavním úkolem spojiva je včasné uvolnění tupého diamantového zrna.

 

Vztah mezi spojivem diamantového kotouče a řezaným materiálem

Rozsah řezaného materiálu, který hledáme, je široký - žula, mramor, dlaždice, dlažba, beton, železobeton...

Tvrdost těchto materiálů je různá - proto se musí lišit i spojivo. Obecně platí, že k řezání tvrdého materiálu potřebujete diamantový řezný kotouč s měkkým spojivem a naopak. Asfalt je měkký, takže vyžaduje tvrdé spojivo, zralý beton je tvrdý, takže vyžaduje měkké spojivo.

V praxi to však není tak jednoduché. Například betony jsou různého složení, pevnosti, s různými příměsemi štěrku, s ocelovou výztuží a bez ní, a dokonce i s různou homogenitou. To vše situaci poněkud komplikuje.

Různorodost stavebních materiálů

Obr. 4. Různorodost stavebních materiálů

 

Když mluvíme o homogenitě, typickým příkladem je například žula - hlubinná vyvřelá hornina. (Téměř) všechna ložiska žuly jsou homogenní, ale jejich složení se liší. V takových případech se mnohokrát experimentálně hledá nejsprávnější spojivo, aby se v daném materiálu řezalo co nejefektivněji. Jedná se tedy o speciální výrobu diamantového kotouče, který je pro danou žulu nejvhodnější.

V případě kotoučů pro úhlové brusky je důležité navrhnout optimální spojivo, aby vyhovovalo většině materiálů, které budou diamantovým kotoučem řezány.

Závěr:

Nenechme se zmást tím, že kotouče na tvrdé materiály budou určitě dobré i pro měkké materiály. Kotouče na tvrdé materiály mají měkké spojivo a jsou vhodné pouze pro tvrdé materiály. Vždy však platí, že kotouč, který právě držíte v ruce, je zcela jistě vhodný nejen pro materiály, které jsou uvedeny na jeho obalu, ale pro všechny materiály podobné tvrdosti. Otázkou je čistota řezu - ale to je téma na jiný článek.

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
www.thequint.com/sports/olympic-sports/usain-bolt-farewell-race-qualifying-time
www.freepik.com/free-photo/bricklayer-worker-installing-brick-masonry-exterior-wall-with-trowel-putty-knife_4550498.htm


Recenze článku Přidat recenzi

    Článek zatím nikdo nehodnotil.

Další články

Jaký druh příklepu potřebujete?

Hlavním úkolem vrtačky je vrtání. Asi si dokážete představit, jak to funguje. Vrták upnutý v upínaní se otáčí, odebírá materiál a vyvrtává otvor o průměru vrtáku. Takto se postupuje při vrtání do měkkých materiálů. Pokud však potřebujeme vyvrtat otvor do stavebního materiálu, jako je cihla, beton nebo kámen, potřebujeme příklepovou vrtačku. Je to proto, že tvrdé materiály je třeba nejprve rozbít a poté vrtat.

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.